Krakow Film Klaster

COVID-19 – pomoc dla filmowców – przykłady z kraju i świata

piątek 17 kwietnia, 2020

Na całym świecie branża audiowizualna mocno odczuwa (i odczuje) zmiany jakie zachodzą w obliczu epidemii wywołanej COVID19. Niespodziewanie odwołan plany zdjęciowe wszelkich projektów filmowych, wstrzymane nagrania seriali czy programów TV – to nie tylko polskie realia. Poniżej wybrane przykłady z Polski, Europy i USA działań jakie podejmują nadawcy (prywatni i publiczni) w celu wsparcia filmowców.

Polska:

Stypendia – Polski Instytut Sztuki Filmowej utworzył stypendia dla przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych. Kwota stypendium wynosi 2 400zł brutto. Szczegóły i zasady przyznawania wsparcia na stronie PISF
– Kredyty dla filmowców – trwają prace nad niskoprocentowymi kredytami obrotowymi dla filmowców. Projekt zakłada uproszczoną procedurę pozyskania kredytu, złagodzone warunki osiągnięcia zdolności kredytowej, preferencyjne oprocentowanie oraz opłaty i szybsze tempo uwalniania środków.
– Zmiany w Programach Operacyjnych np. zmiana wysokości rat dotacji. W przypadku dofinansowania na rozwój projektu Instytut podjął decyzje o rozbiciu dotacji na dwie raty, z czego pierwsza, wypłacana z góry, transza wynosi 90% całej kwoty dotacji, a w przypadku dotacji na produkcję filmową 80%. Pełny opis na stronie PISF

Zmiany w ustawodawstwie:

  • Zmiana definicji – obecnie filmem jest również utwór, który z powodu okoliczności niezawinionych nie został wyświetlony w kinie. To pozwala Instytutowi dofinansowywać filmy, które w pierwszej kolejności trafią na platformy VOD i PPV.
  • Finansowe wsparcie produkcji audiowizualnej – umożliwiono złożenie wniosku o przyznanie wsparcia finansowego nie wcześniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem prac, które mają być objęte wsparciem finansowym i nie później niż przed rozpoczęciem tych prac.

Krakowskie Kino Pod Baranami on-line – na e-kinopodbaranami.pl można oglądać filmy z repertuaru kina.  To nie jest zwykła platforma VOD, to raczej kino internetowe. W E-Kinie Pod Baranami pokazywane są filmy, które jeszcze nie tak dawno można było zobaczyć na ekranie kinowym, starsze tytuły oraz wydarzenia specjalne: filmy z prelekcją, rozmowy z twórcami, a zwłaszcza spotkania dyskusyjne.

Filmy szybciej na Netflix – Na Netfliksie filmy „365 dni” i „Bad Boy” pojawiły na początku kwietnia się krótko po emisji w kinach, a horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt” trafił na platformę 21 marca, tydzień po planowanej premierze kinowej, która nie doszła do skutku.

TVP powiększa bibliotekę na vod.pl – Telewizja Polska w swoim serwisie VoD udostępniła kolejne archiwalne, cyfrowo odrestaurowane spektakle i seriale telewizyjne. Na platformę trafiły m.in. spektakle „Mieszczanin szlachcicem”, „Fircyk w zalotach” i „Zemsta” oraz seriale „Chłopi” i „Rodzina Połanieckich”. Wszystkie produkcje dostępne są za darmo.

Niemcy:
– Nadawcy ARD, ZDF, RTF, ProSiebenSat.1 dzielą koszty wynikające z przerwy wywołanej wirusem. W zależności od indywidualnej oceny ProSiebenSat.1 podzieli „nieuniknione koszty” do 50% lub więcej związane z produkcją zamkniętą lub przełożoną.

Włochy:
RAI kładzie nacisk na programy dla dzieci (które pozostają w domach) i wyprodukuje nową serię fantasy Dragonero.

Francja:
– France TV zapewnia kontynuację współpracy z dostawcami programów w sprawach administracyjnych, artystycznych i redakcyjnych, częściowe pokrycie kosztów zewnętrznych (związanych z zawieszeniem działalności) oraz możliwość negocjacji nowych terminów lub ewentualnych zmian w obecnych umowach.

Europejski Klub Producentów zaapelował do Komisji Europejskiej i rządów o nadzwyczajne wsparcie twórców filmowych. Fundusze i pożyczki w nagłych wypadkach, poluzowanie już zawartych umów, zwolnienie podatkowe i państwowe ubezpieczenie produkcji – to niektóre z 10 postulatów europejskich twórców filmowych mających na celu złagodzenie skutków kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa

USA
– Netflix przekazuje blisko 100 milionów dolarów dla współpracujących filmowców oraz do twórców w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Hiszpani.

 Być może kolejnym krokiem będzie całkowite przeniesienie premierowych filmów do sieci. Tak jak w Polsce zrobili to twórcy filmu „Sala samobójców. Hejter” w reżyserii Jana Komasy. 

True Lige of Angels movie, on set dir A.Więceka foto.fotohuta.pl